MIRESEVINI NE FORUMIN TONE,JENI TE LUTUR TE RREJISTROHENI NE FORUM DHE TE JIPNI MENDIMET DHE IDETE TUAJA PER KOMBIN TONE SHQIPTAR, FALEMINDERIT
ME RRESPEKT, ADMINISTRATORI 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Kërko
 


 Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 INTELIGJENCA, CFARE ESHTE?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: INTELIGJENCA, CFARE ESHTE?   4/20/2009, 23:07

?KUSH ESHTE KUPTIMI I VERTETE I INTELIGJENCES?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Agroni
luftetar
luftetar
avatar


MesazhTitulli: Re: INTELIGJENCA, CFARE ESHTE?   4/21/2009, 00:34

inteligjenca, diturija esht si perfeksjoni nuk ekziston, ekziston veq injoranca dhe ne inteligjencen e mbasim ne baz te injorances
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: INTELIGJENCA, CFARE ESHTE?   4/21/2009, 00:36

shume e drejte ,matet ne baze te injorances por ekziston nje inteligjence qe eshte dicka qe nuk e imagjinojm dot
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Agroni
luftetar
luftetar
avatar


MesazhTitulli: Re: INTELIGJENCA, CFARE ESHTE?   4/21/2009, 00:54

Matrix shkruajti:
shume e drejte ,matet ne baze te injorances por ekziston nje inteligjence qe eshte dicka qe nuk e imagjinojm dot

inteligjenca te ket fund?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: INTELIGJENCA, CFARE ESHTE?   4/21/2009, 00:57

inteligjenca nuk ka fund ,ashtu si nuk ka fund dituria universi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Agroni
luftetar
luftetar
avatar


MesazhTitulli: Re: INTELIGJENCA, CFARE ESHTE?   4/21/2009, 01:35

Matrix shkruajti:
inteligjenca nuk ka fund ,ashtu si nuk ka fund dituria universi

cdo gje qe ka nje fillim ka dhe nje mbarim kur te mbaroj zbulimi do ndalet diturija dhe me te inteligjenca e cila nuk ka cfar te mesoj me shum e ky esht mendimi im esht nje gje qe ne nuk mund ta kuptojm, si nje rrumullak qe ne te njejten koh ka nje fillim e mbarim po ne te njeten koh nuk i ka keshtu dhe perfeksjoni perfeksjoni esht nje gje e re dhe e bukur por cdo gje me kalimin e kohes te merzitet dhe sa her te merrij perfeksjoni nuk do jet ai definitivi esht si moda sot esht perfeksjon nje vij e drejt neser do jet rromullaku e pasneser po vija e drejt keshtu dhe ne ambjentin e modes dhe muzikes po te njtat gjera perseriten ne vite te ndryshem me ndryshime po thuajse hiq
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: INTELIGJENCA, CFARE ESHTE?   4/21/2009, 19:17

per mua inteligjenca po te kishte fund atehere do te ishte e merzitshme jeta,ashtu sic eshte universi madheshtor qe dita dites mundohen shkencetaret me e studiu ,
ne fillim duhet te kuptohet se cfare do te thote inteligjence? pse kemi lindur ne kete toke?per cqellim?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Agroni
luftetar
luftetar
avatar


MesazhTitulli: Re: INTELIGJENCA, CFARE ESHTE?   4/22/2009, 04:25

Matrix shkruajti:
per mua inteligjenca po te kishte fund atehere do te ishte e merzitshme jeta,ashtu sic eshte universi madheshtor qe dita dites mundohen shkencetaret me e studiu ,
ne fillim duhet te kuptohet se cfare do te thote inteligjence? pse kemi lindur ne kete toke?per cqellim?

cil esht qellimi kafsheve? nje fetar ketyre pyetjeve do u pergjigjte per te adhuruar zotin per kafshet qe jan ber te na sherbyer por luejt e pershkaqejt nuk na sherbejn fort shum toka ka pasur dhe gjallesa te tjera para nesh dhe sa her qe toka pa merrir nje far pike ato gjallesa jan zhdukur e shfaqur te reja ne baz te ambjentit toksor, ne duhet te dim si funksjonon toka prsh. ne lashtesi toka ishte zoti e u therriste dhemitra nga antenatet tan por toka nuk ishte veq per antenatet tan tok=zot por dhe per popujt gjerman pasi dhe oroskopi ture u perbete nga bim toka esht vertetuar te ket aktivitete te ndryshme dhe qe tani flitet per zhdukjen e rraces son toka sillet rreth vetes dhe cdo perjull shderron polet per tu pastruar e vertetuar dhe ne librat fetar dhe pagan ku flitet per shiun universal qe permbyti boten ne librat fetar te sotem flitet si deshira e zotit ku permbyt cdo gje dhe i shfaqet nje personi te cilit i thot te bej nje vark ku do te mbledhin nje kopje per cdo tip kafshe ne ato te quajtur pagan afersisht e till, antenatet ton e pershkruajn qe zoti (zeus=ze=zot) duke par gjendjen e keqe ne te cilen kishin mberrit njerezit vendosi te permbyste cdo gje dhe i urlleroj netunos te permbyste token e shpetoj veq nje qift te cilin e shpetoj duke e quar ne maje te nje mali kurse gjermanet e pershkruajn qe rodgumf nese nuk gaboj emrin u lirua nga zhengjiret dhe yjet ran nga qielli e toka humbi formen e saj, sot esht vertetuar dhe nga shkenca se toka ka aktivitete si shnderrimi i poleve i cili sjell dallg te mella por jo perralla e mozes, esht vertetuar dhe ndryshimin e kontinenteve te cilet jan perdit e ne levizje termetet jan prova nderrimi atmosferik koha e akujve dhe e zjarrit kan lan prova per aktivitete te ndryshem me pak llafe ne jemi thjesh nje krijes e natyres si dhe kafshet me te vetmin qellim sherbimi i natyres dhe per cdo kafsh ka nje gjahtar dhe cdo kafsh ka sherbim te ndryshem ne jemi te vetmit qe kemi merrir nje status dominues duke u zhvilluar e ber autonom nga natyra deri ne nje far pike qellimi yn mund te jet individual dhe koletiv por per te gjith esht te ushqehemi dhe istinkti riprollues dhe jetues qe quhen thjesht natyrale esht nje kontekst shum i komplikuar qe na barazon me naturen se dhe natyra esht e gjall ato qe kan esperjenc ne bujqesi mund ta vertetojn prsh. ka bim qe hajn insekte nje lule rritet dhe thahet nje pem vritet bimet kan parasite ne jemi pjes e natyres dhe cdo gjalles ka sherbimin e saj rreth natyres si ne jet dhe jo, muhabeti esht perse ne njejm dashuri, urrejtje etj. (ndjenja)? por te kishim keshi pergjigjesh feja dhe fetaret nuk do ekzistonin, sa per inteligjencen mendova se e shpjegova me shembullin e perfeksjonit cfar sot e bukur nuk do jen neser dhe cfar do jet neser nuk esht sot pra ndryshimi do ekzistoj por nese universi ka fun nuk esht gje qe hyn ne pun pasi nje person nuk ka nevoj te shkoj ne hen per te qen i kenaqur dhe per sa mund te munohemi kapaqiteti yn ka nje limit si kujtimet nje person nuk mund te kujtoj cdo gje esht si kompjuteri i cili kur i mbushet memorja duhet te fshim ndo nje gje kurse truri yn fshin ato momente per ne jo te rendesishem por ato qe mbajn prezenc te fort emocjonale i ruan si momente illnimi frige dashurije incidente etj. qe na shenojn jeten thohet qe nje person nuk mbaron kurr se mesuarit pasi gjerat ndryshojn cdo dit e me to dhe pik pamjet port gjerat ne mergjithsi ne mund ti mesojm un ket gje u mundova ta shpjegoja me shembullin e rrethit pasi esht nje kontekst i komplikuar por nuk bjen ne kundershtim si me pa fund dhe si me fun pra rrethi ka fund dhe nuk ka pasi esht nje vij vazhduese por ne te njejten koh mban piken e fillimit dhe ate te mbarimit nuk ekziston gje e perjetshme ne ket bot dhe jeta ta mendosh mir e sht e bukur se mbaron dhe ka mosha me aktivitete te ndryshme secila me bukurin e saj se cfar kuptimi mund te ket nje jet e perjeteshme cfar qefi o kenajqesije mund te ket jeta esht e bukur se ka temira dhe te keqija te cilat ne perzenc te se mires arrim ta shijojm e te ndjem kenaqesi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: INTELIGJENCA, CFARE ESHTE?   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
INTELIGJENCA, CFARE ESHTE?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: SHKENCAT SHOQERORE :: PSIKOLOGJI-
Kërce tek: