MIRESEVINI NE FORUMIN TONE,JENI TE LUTUR TE RREJISTROHENI NE FORUM DHE TE JIPNI MENDIMET DHE IDETE TUAJA PER KOMBIN TONE SHQIPTAR, FALEMINDERIT
ME RRESPEKT, ADMINISTRATORI 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Kërko
 


 Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 A E DUAN SHQIPTARET DHE KOSOVARET NJERI TJETRIN

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: A E DUAN SHQIPTARET DHE KOSOVARET NJERI TJETRIN   4/19/2009, 23:56

A E DUAN SHQIPTARET DHE KOSOVARET NJERI TJETRIN
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Agroni
luftetar
luftetar
avatar


MesazhTitulli: Re: A E DUAN SHQIPTARET DHE KOSOVARET NJERI TJETRIN   4/21/2009, 00:15

po shqiptaret nje jan, esht si te thuash a duhen shqiptaret dhe labet, qe si labet, kosovaret etj. jan shqiptar por sa a esht qe jemi pak te ndar jug e veri kjo shijon pak si e vertet dhe e verteta esht e illet, por me kalimin e kohes dhe politika e duhur mund te bejn qe gjerat te shkojn ne vend pasi kemi pasur ca ndryshime historike dhe vuajtje te ndryshme qe na bejn te kemi dhe ca pamje ndryshe nga njeri tjetri, nuk besoj te jemi te ndar siq thot fjala por qe te gjykojm (ne ajer, prsh. se ai vjen nga andej, te ther mbas shpine, veq se vjen nga larg e nuk e njohim nuk do te thot se esht i keq)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: A E DUAN SHQIPTARET DHE KOSOVARET NJERI TJETRIN   4/21/2009, 00:18

eshte per te ardhur keq ne fakt per shume shqiptare qe i paragjykojne njerezit pr nga vendndodhja apo gjuha qe kane,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Agroni
luftetar
luftetar
avatar


MesazhTitulli: Re: A E DUAN SHQIPTARET DHE KOSOVARET NJERI TJETRIN   4/21/2009, 00:44

Matrix shkruajti:
eshte per te ardhur keq ne fakt per shume shqiptare qe i paragjykojne njerezit pr nga vendndodhja apo gjuha qe kane,

paragjykime ne shqiperiri ke sa te duash nuk jan veq keto ke plaka qe merren me thash e theme gjith diten, cfar beri ky cfar beri ai shife si vishet ky ai ajo, por ketyre nuk i ka vuar kush veshin muhabeti esht se ne kemi hupur besen ne njeri tjetrin nuk besojm me e kjo ka ndolliur mbas nje seri ngjarjesh qe mund te kuptohen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: A E DUAN SHQIPTARET DHE KOSOVARET NJERI TJETRIN   4/21/2009, 00:48

sistemi komunist ka ndikuar shume tek shqiptaret e shqiperise i ka izoluar nga te gjitha anet, pa perjashtim, prandaj edhe shume shqiptare nuk e duan kosoven sepse i quajne te prapambetur ose tjeter
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Agroni
luftetar
luftetar
avatar


MesazhTitulli: Re: A E DUAN SHQIPTARET DHE KOSOVARET NJERI TJETRIN   4/21/2009, 01:23

Matrix shkruajti:
sistemi komunist ka ndikuar shume tek shqiptaret e shqiperise i ka izoluar nga te gjitha anet, pa perjashtim, prandaj edhe shume shqiptare nuk e duan kosoven sepse i quajne te prapambetur ose tjeter

nuk di cfar te them kan ndollur e po ndollin shum ndryshime por ne nuk duhet te shohim pakicen, dhe ato qe e shohin kenshtu duhet te din se tani doli nga lufta kosova ti japi koh te marri frym dhe pastaj te gjykoj, gjeja qe bejn ket qarje per cfar kam par un esht kanuni i lek dugagjinit per ne esht i rendesishem rrespekti prsh. tek ne nje sharje nuk esht e pranishme dhe e durushme aq sa vdekja kurse ne jug dhe maqedoni e them cfar kam par e ni un, nuk i vejn rendesi se nga cfar shahen, sot dhe ke ne nuk them te behet si ku thash por nuk hyn me kush ne gjak per nje llaf goje sot pothuajse e gjith shqiperija ecen me te njejtin hap
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: A E DUAN SHQIPTARET DHE KOSOVARET NJERI TJETRIN   4/21/2009, 19:19

por ne duhet te ecim si ecen gjith bota,te jemi pak te kulturum ,mos te zihemi per nje llaf goje,
po kjo vjen nga injoranca,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Agroni
luftetar
luftetar
avatar


MesazhTitulli: Re: A E DUAN SHQIPTARET DHE KOSOVARET NJERI TJETRIN   4/22/2009, 02:48

Matrix shkruajti:
por ne duhet te ecim si ecen gjith bota,te jemi pak te kulturum ,mos te zihemi per nje llaf goje,
po kjo vjen nga injoranca,

po kjo esht mentaliteti dhe politika e gabuar qe na ndryshon persh. ne ne krahasim me shqiptaret e kosoves maqedonis dhe qameris jemi rritur ne nje menyr tjeter kemi njhohur komunizmin, anarkin dhe kurbetin gjyha yn letrare esht nje dhe ne kosov esht tjeter politika e korruptuar po na largon perdit e me shum nje shembull esht flamuri dhe jo veq politika ne kosov esht duke ber qmosen te nderroj identitetin ne qe tani ne kemi nisur ti therrasim kosovar dhe kjo esht politika yn, politika e ka fain me shum dhe sa i perket jugut dhe veriut mentaliteti shihet prsh. ti the esht injoranc te zihesh per nje llaf goje dhe nuk esht edukat kurse un them se shenjat e edukates jan rrespekti dhe jo fyerja kultura qendron tek perdorja e nje fjalori te pasur dhe sidomos te paster (edukat) pastaj injoranca esht prezent gjithkund se nuk ka veq te mir o te keqij, ne qe te ecim si gjith bota duhet te kemi rregull dhe jo individ te ndar duhet te jemi nje sic ishin antenatet tan jo si barbaret qe drejtohen nga instinkti


Edituar për herë të fundit nga Agroni në 4/22/2009, 19:47, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: A E DUAN SHQIPTARET DHE KOSOVARET NJERI TJETRIN   4/22/2009, 19:46

sipas mendimit tim ne jo vetem kosovaret apo maqedonasit por edhe me shqiptaret tone nuk i duam,
psh:veriu me jugun psh nuk duhen vetem sepse ka mentalitete te ndryshme,
MUNGON SENSIBILIZIMI
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Agroni
luftetar
luftetar
avatar


MesazhTitulli: Re: A E DUAN SHQIPTARET DHE KOSOVARET NJERI TJETRIN   4/22/2009, 20:02

Matrix shkruajti:
sipas mendimit tim ne jo vetem kosovaret apo maqedonasit por edhe me shqiptaret tone nuk i duam,
psh:veriu me jugun psh nuk duhen vetem sepse ka mentalitete te ndryshme,
MUNGON SENSIBILIZIMI

kjo esht se ne jemi te ndar dhe nuk esht se ndryshojm fort shum se sot kemi pothuajse te njejtin mentalitet mesojm nje gjuh jetojm te njejtat gjera por ajo qe na ben te gjykojm keshtu jan propagandat ndarese se nese e vuan re ne gjykojm njeri tjetrin pa u njohur prsh. per vlonjatet e mirditoret thojn qe jan vella e moter por njeri qendron ne veri dhe tjetri ne jug pershtypja qe ne kemi per njeri tjetrin behet nga e jashtmja skenderbeu na bashkoj nje her por kjo nuk mjaftoj qe shqiptaret te kuptojn se jemi nje gjak si geg dhe tosk (kemi te njejtat tradita) por keto ndarje nuk ndalen veri dhe jug se si veri dhe jugu jan te ndar lagje me lagje pra muhabeti esht se ne nuk jemi te zot te pajtohemi me njeri tjetrin se si do te jet ne do na pelqej perher mentaliteti yn dhe kjo shihet dhe tek politikanet tan qe nuk jan te zot te bejn nje gje se bashku por secili don te bej si pas qefit pa marrur para sysh idet e te tjerve a jan te gabuara a jo e kjo esht se ne na pelqen vetja jon, jeta individuale e cila nuk na qon larg ndryshe nga ajo kolektive e organizuar, gjeja me e quditeshme esht se ne perveq se nuk i kemi bes njeri tjetrit dhe nuk pajtohemi me idet vuaj re qe e kemi me te kollajt te pajtohemi me te huaj se me vet gjakun ton, ne kemi nevoj per nje politik te re qe gjerat te shkojn ne vend, enveri u munua por me llun nuk esht arritur gje ndo nje her ne na duhet nje simbol i ri i perbashket qe te na afroj dhe nje her nje simbol i paster dhe krenar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
blondi

avatar


MesazhTitulli: Re: A E DUAN SHQIPTARET DHE KOSOVARET NJERI TJETRIN   10/28/2009, 01:02

Matrix shkruajti:
A E DUAN SHQIPTARET DHE KOSOVARET NJERI TJETRIN

Termin dashuri do ta zavendesoja me fjalen respekt kurse kosovaret apo shqiptare maqedonc si qe e preferorojne shumica e banoreve te republikes se shqiperise, do ta zavendesoja me emerin e natyrshem SHQIPTARË, pamvaresishte se ku jetojne ata sepse ata jane me pak fajtore per tragjedine e tyre historike e cila golgote zgjat sot e kesaje dite per shkak te neglizhences se shtetit ame ku prej fjales patriotizem ndoshta ka mbete vetem shkronja K, kurse per dallim nga shqiptaret qe jetojne ne shtetin ame, ne shqiptaret e shqiperise lindore (FYROM) por edhe ata te R së Kosoves kemi vuajtur edhe denime me burg nga 5,10, 15 vjet e gjith ajo per shkak te patriotizmit te sinqerte gje qe me ne funde e ariti edhe kulminacionin e vete si ne Kosove, Presheve po edhe ne FYROM me konflikt te armatosur ku epilogjet ishin si qe e dini edhe vete....krejt ai devijim per shkake te politikave afatshkurtera nga politikane shkurtepames rajonal te cileve nuk e pa te rruges shteti ame qe tua zmadhoje dioptrine e te pamurit!!! Si rezultat i ketije mosintervenimi me kohe, politikanet shqiptare te FYROMIT jane para verbimit.
Si ta ndjek une nje te verber, kur qe vet shoh shume mirë, dhe jam i bindur se vetem bashkimi eshte i vetmi shpetim, sidomos i shqiptareve te FYROM-it.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: A E DUAN SHQIPTARET DHE KOSOVARET NJERI TJETRIN   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A E DUAN SHQIPTARET DHE KOSOVARET NJERI TJETRIN
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: POLITIKA E BASHKIMIT KOMBETAR :: DISKUTIME-
Kërce tek: