MIRESEVINI NE FORUMIN TONE,JENI TE LUTUR TE RREJISTROHENI NE FORUM DHE TE JIPNI MENDIMET DHE IDETE TUAJA PER KOMBIN TONE SHQIPTAR, FALEMINDERIT
ME RRESPEKT, ADMINISTRATORI 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Kërko
 


 Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 PROVA E GRAVITETIT

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: PROVA E GRAVITETIT   4/12/2009, 18:44

Agjencia amerikane e Hapësirës, Nasa, ka nisur me ne fund sonden hapesinore "Gravity Prove" (Prova e gravitetit). Qellimi i kesaj sonde eshte te testoje teorine e relativitetit te Albert Ajnshtajn. Sipas kesaj teorie nje trup me nje mase te konsiderueshme si puna e tokes deformon hapesiren. Qellimi i kesaj sonde eshte te testoje pikerisht kete teori.

Dhe ja si do ta kryeje: Brenda anijes kozmike qe do te rrotullohet rreth tokes per nje fare kohe ndodhen kater sfera kuarci. Keto mund te jene edhe sferat me te perkryera ne bote te krijuara deri me sot. Secila prej tyre ka kushtuar disa miliona dollare dhe me muaj te tere pune. Te kater sferat e kuarcit do te fiksohen brenda anijes ne menyre qe boshti vertikal qe kalon nga njeri pol i tyre ne tjetrin te jete paralel me boshtin e yllit te Bricjapit. Ne qofte se Toka ka deformuar hapesiren pra ka ndodhur ajo qe ka thene Ajnshtajni boshtet pas nje fare kohe do te marrin nje fare pjerresie kundrejt boshtit te yllit te Bricjapit.
Sonda është dërguar gjithashtu për të provuar nëse Gjithësia është duke u zgjeruar dhe për të vërtetuar ekzistencën e të ashtuquajturave ”vrima të zeza”, zona hapësinore që thithin me forcë çdo send, yje, meteorë ose edhe planete që hyjnë në orbitën e saj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
PROVA E GRAVITETIT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: SHKENCA :: SHKENCA DHE SHKENCETARET-
Kërce tek: