MIRESEVINI NE FORUMIN TONE,JENI TE LUTUR TE RREJISTROHENI NE FORUM DHE TE JIPNI MENDIMET DHE IDETE TUAJA PER KOMBIN TONE SHQIPTAR, FALEMINDERIT
ME RRESPEKT, ADMINISTRATORI 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Kërko
 


 Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 PSIKOLOGJIA EXTREME

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: PSIKOLOGJIA EXTREME   4/12/2009, 17:58

Psikologët kanë zbuluar se vetëm një në dhjetë njerëz ka guximin që të ndërmarrë një aktivitet me rrezik të lartë. Këta njihen si kërkuesit e sensacioneve të larta.
Janë katër karakteristikat që përcaktojnë personalitetin e tyre. Atyre u pëlqen të kërkojnë aventura, ata i pëlqejnë eksperiencat e reja, ata mërziten shpejt dhe janë të pandalueshëm.Disa studime sugjerojnë se truri i atletëve që marrin pjesë në Sportet Ekstreme funksionon ndryshe nga truri i shumë njerëzve të tjerë, mendohet të ketë qendra kënaqësie të larta të cilat reagojnë "mirë" ndaj rrezikut.
Prof. Gunar Breivik i Universiteit Norvegjez të sporteve testoi nivelin e stresit të katër sportistëve, kaotazhistët Marian dhe David si dhe hedhësit nga lartëesitë Richard dhe Dug.
Kaotazhistët u hodhën nga një ujëvare që nuk ishte kaotuar kurrë më parë, ndërsa hedhësit nga lartësite u lëshuan nga një shkëmb 950 m i lartë.

Gunar mati rrahjet e zemreve të tyre përgjatë hedhjeve dhe u bëri nga një test psikologjik përpara aktivitetit.
Rezultatet konfirmuan se të katër sportistët ishin të profilit të kërkuesve të sensacioneve të larta.
Si ç´pritej ata kishin nivele të shqetësimit shumë më poshtë se njerëzit e zakonshëm.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Agroni
luftetar
luftetar
avatar


MesazhTitulli: Re: PSIKOLOGJIA EXTREME   4/13/2009, 19:23

Matrix shkruajti:

Janë katër karakteristikat që përcaktojnë personalitetin e tyre. Atyre u pëlqen të kërkojnë aventura, ata i pëlqejnë eksperiencat e reja, ata mërziten shpejt dhe janë të pandalueshëm.

un nuk besoj te ket te bej me guximin pasi nje person qe rrezikoj jeten kur e ben e ben qe te ndihet gjall te ndigjoj gjakun qe i qarkullon ne damar dhe zemren qe i rreh, esht nje gje qe nje psikolog nuk mund ta kuptoj e pershkuaj ne dy fjal o me nje test stresi pasi nuk ka te bej me guximin se te gjith e njohin frigen por ca persona ne menyra te ndryshme, shembull mua me frigeson te jetoj kot kjo esht friga e ime te merrij 50/60 vjeq duke i ber hije tokes te bej nje jet normale nje jet si shum vet qe shkojn e vin kjo esht ajo qe me frigeson te njejten pun po te njejtat gjera deri ne pleqeri mua me frigeson jeta e thjesht ka persona qe i frigeson vdekja e ca qe i frigeson jeta nuk ka persona pa frig pa frig esht veq budallai thojn
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: PSIKOLOGJIA EXTREME   4/13/2009, 19:48

UN TE THEM TE DREJTEN ME PELQEN ADRENALINA,POR JO PER SPORTET EXTREME,JO PER TE GJITHA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Agroni
luftetar
luftetar
avatar


MesazhTitulli: Re: PSIKOLOGJIA EXTREME   4/13/2009, 19:49

Matrix shkruajti:
UN TE THEM TE DREJTEN ME PELQEN ADRENALINA,POR JO PER SPORTET EXTREME,JO PER TE GJITHA

por dhe ti ke frig apo jo???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: PSIKOLOGJIA EXTREME   4/13/2009, 19:51

AJO FRIKE SHNDERROHET NE ADRENALINE DHE JANE NDJESI TE MIRA ,NDJEHESH I LIRE ,I GJALL
KURSE FRIKE NGA VDEKJO OSE NGA NJE NJERI QE DO TE VRASE JANE NDJESI TE KEQIJA QE NUK DUHET TI KEMI,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PSIKOLOGJIA EXTREME   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
PSIKOLOGJIA EXTREME
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: SHKENCAT SHOQERORE :: PSIKOLOGJI-
Kërce tek: