MIRESEVINI NE FORUMIN TONE,JENI TE LUTUR TE RREJISTROHENI NE FORUM DHE TE JIPNI MENDIMET DHE IDETE TUAJA PER KOMBIN TONE SHQIPTAR, FALEMINDERIT
ME RRESPEKT, ADMINISTRATORI 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Kërko
 


 Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 IMPORT - EXPORT

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: IMPORT - EXPORT   4/12/2009, 12:59

Mes vendeve të Bashkimit Evropian, me të cilët shkëmbimet tregtare zunë 67.4 për qind në muajin shkurt 2009, Italia dhe Greqia vazhdojnë të jenë partnerët kryesorë të vendit tonë, bëjnë të ditura burime zyrtare nga Instituti i Statistikave (INSTAT). Për muajin shkurt të këtij viti, me Italinë eksporti ishte 65.3 për qind dhe importi 25.6 për qind, ndërsa me Greqinë eksporti ishte 9.7 për qind dhe importi 16.3 për qind. Sipas të njëjtave burime, disa nga partnerët tregtarë me të cilët eksporti dhe importi është rritur gjate shkurtit 2009, janë: për eksportin, Greqia, Italia, Kina, Spanja, SHBA etj dhe për importin, Austria, Greqia, Gjermania, Italia, Zvicra etj. Sipas INSTAT, edhe gjatë muajit janar, mes vendeve të Bashkimit Evropian, partnerët kryesorë tregtarë të vendit tonë ishin Italia dhe Greqia. Me Italinë eksporti në janar ishte 73.5 për qind dhe importi 27.4 për qind, ndërsa me Greqinë, eksporti ishte 7.5 për qind dhe importi 17.7 për qind.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
IMPORT - EXPORT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: POLITIKA E BASHKIMIT KOMBETAR :: EKONOMI-
Kërce tek: