MIRESEVINI NE FORUMIN TONE,JENI TE LUTUR TE RREJISTROHENI NE FORUM DHE TE JIPNI MENDIMET DHE IDETE TUAJA PER KOMBIN TONE SHQIPTAR, FALEMINDERIT
ME RRESPEKT, ADMINISTRATORI 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Kërko
 


 Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 cfar kuptoni me fjalen SHQIPERI???

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agroni
luftetar
luftetar
avatar


MesazhTitulli: cfar kuptoni me fjalen SHQIPERI???   4/7/2009, 05:34

Shqiperi si Shqiptar/e e Shqip (gjuha) kan nje sinjifikat cili esht e cfar kuptojm ne sot me fjalen Shqiperi ose Shqiptar/e???

Shqiptar quhen ato persona qe banojn ne tokat e quajtura sot kosov, malesi, maqedoni, cameri e shqiperin e quajtur ndryshe albaniate gjitha se bashku quhen shqiperi (o shqiperija e madhe) nje emer te vetem nje tok e nje flamur, te kuptojm sebashku me mir cfar do te thot fjala "Shqiperi" (vendi i Shqiponjave, toka e shqiptave)ne cfar vitit esht perdorur per her te par ky emer dhe perse???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Agroni
luftetar
luftetar
avatar


MesazhTitulli: Re: cfar kuptoni me fjalen SHQIPERI???   4/7/2009, 08:03

po e nis un i pari,

Shqiperi quhen te gjith ato toka te banuar nga Shqiptar, persona qe flasin Shqip, nuk ka Shqiptar, kosovar etj. por veq Shqiptar, shembull: Albanopolis qe sot jemi mesuar ta quajm Shqiperi pa marr parasysh se Shqiperija esht e gjith ajo tok e banuar nga Shqiptar pra albania ne vet vete met albani veq nje rajon, albanopolis ekzistonte qe ne kohet me te lashta si albanopolis ashtu dhe epiri e dardanija, keto ishin te gjitha rajone te nje populli i quajtur ilir qe u shtrite ne gjatesin e gjith gadishullit ballkanik, nje popull shum i lasht dhe i zhvilluar, nje popull malleshtor, banoret e ketyre tokave u quashin ilir, te ndalemi pak tek emri dhe ti krahasojm bashk pra ilir dhe shqiptar, ilir do te thot i lir nje person i lir dhe shqiptar do te thot shqiponj kuptimi esht me se i qart, liri. Ballkani (nga fjala turke pyje) ka pasur ndryshime historike te mella nje nga keto jan barbaret Goths, Huns, Avars, serbë, kroatë, dhe Bulgar dynden tokat ilire ne shekullin VIII fiset sllave u vendosen në territoret e sotme Sllovenia, Bosnja, Kroacia, Mali i Zi dhe Serbia, duke asimiluar dhe popullsitë ilire të këtyre rajoneve si Dalmacia, të cilet mbajtjen gjuhën e tyre varresë ilire, sllavët ishin në gjendje të zënë dhe një shumicë të Greqis se shkatërruar. Që nga mesi i shekullit IX deri në 1014 krahina u pushtua nga sllavët e bullgaret ne lindje, në këtë fazë iliret filluan të jenë të identifikuar nga fqinjët si "Arbanon" pasi albanopolis qe rajoni i fundit ilir i mbetur ne kemb i cili u pushtua me von nga turqit, ne ket faz fillon historija e re ajo qe e njohim pak a shum te gjith, ilirija nuk ekzistonte me, iliret arriten te shpetonin fal maleve te cilet qendroshin ne tokat e malsis, dalmacjes, maqedonis, epirit e shumicen e greqis dhe ne shqiperin qendrore (albania), ilirija nuk ekzistote me si shtet dhe iliret ishin te ndar nga pushtues te ndryshem, gjat kesaj perjulle ballkani nuk do ishte me i njejti, me ardhjen e turqve, ne shqiperi erdhi dhe nje nga ulleheqesit me te mella qe historija te ket njohur ai arriti ta qlironte ate nga armiqet e te bashkonte te gjith iliret e fundit posht nje flamuti, me emrin e shqiponjave, shohim perse ky nderrim,
në antikitet, ne toka e ilirve ne fisin e Epirit, nje mbret i mall i quajtur Pyrro erdhi në pushtet. Së shpejti ai pushtoj tokat e afërta të Epiros, madje mori dhe ushtria e tij dhe luftoi në jug të Italisë. Pyrro ishte një gjeni ushtarak dhe ai fitoi shumë beteja me shpejtësi të pabesueshme. Pasi, pas fitimit të një tjetër luftë, ushtarët e tij e plotësojn kështu atë: "O Pyrro madh. Ju luftoni dhe fitoni si një shqiponjë." Pyrro tha: "Po miqtë e mi. Bëj luftën si një shqiponjë, por ju, ushtrija ime, jeni krahët e mia." Nga pastaj e mbrapa, shqiponja ka pasur një sinjifikat të madh për shqiptarët në emrin me të cilën ne vetë thirritemi në gjuhën ton do të thotë "djemtë e shqiponjes", por me Gjiergj Kastriot sinjifikati u bë më i rendesishem sepse shqipondja lindin dhe vdesë e lirë në ket mënyrë që ata quajten dhe tokën Shqiperia, toka e shqiponjave, dhe emrin e gjuhën ton (Shqip) qe do të thotë thjesht "shqiponjë". Shqiponja ne flamur e cila ka dy kryetarët, është përdorur nga heroi i madh, kështu gjithmonë ka një kryetar të gatshëm për të zëvendësuar tjetrin, shqiptarët janë të përfaqësuar nga një organ i vetem, pra ne jemi te igjith ilir te gjith shqiptar e keto jan tokat tona jan shqiperija, por pas vdekjes se tij shqiperija qendrore dhe jugore u pushtua nga turqit dhe kosova (i cili emer vjen nga beteja e kosoves) u pushtua nga sllavet te cilet me von do u pushtoshin dhe ato nga turqit dhe mas ramjes se turqve luftrat nuk pushuan por ne prap ketu jemi kemi nje histori jemi nje komb flasim nje gjuh e kemi nje flamur jemi SHQIPETAR, Tacito me fjalë na përshkruan meshkuj energjik, tip mediterran, flokët te zeza dhe sy të errët, njerëz të matur, përmbajtur, patrembur, kryelartë, ushtarë të mirë, pak të prirur për jetën të qytetit, me shum pastor se fermer. Pas kaq shumë shekujsh, këto karaktere ende mbesin sot
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: cfar kuptoni me fjalen SHQIPERI???   4/12/2009, 20:46

KUPTOJ FJALEN SHQIPE-SHQIPONJE-VEND I SHQIPONJAVE
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: cfar kuptoni me fjalen SHQIPERI???   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
cfar kuptoni me fjalen SHQIPERI???
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: POLITIKA E BASHKIMIT KOMBETAR :: DISKUTIME-
Kërce tek: