MIRESEVINI NE FORUMIN TONE,JENI TE LUTUR TE RREJISTROHENI NE FORUM DHE TE JIPNI MENDIMET DHE IDETE TUAJA PER KOMBIN TONE SHQIPTAR, FALEMINDERIT
ME RRESPEKT, ADMINISTRATORI 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Kërko
 


 Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 POPULLSIA E SHQIPERISE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: POPULLSIA E SHQIPERISE   4/6/2009, 22:42

Rritja mesatare vjetore e popullsise Shqiptare gjate periudhes 1960 - 1990 ishte 2.4%, ose perafersisht tre deri ne kater here me larte sesa ajo e shteteve te tjera Europiane. Ne rritjen e ndjeshme te popullsise ndikoi pozitivisht dhe qeveria e atehereshme. Sipas regjistrimeve te realizuara rezulton se ne Korrik 1991 Shqiperia kishte nje popullesi rreth 3. 335 000 banore, nje shifer pra mjaft e larte ne krahasim me dekadat e shkuara p.sh ne 1981 popullsia ishte 2. 761 000 banore ndersa ne 1960 vetem 1. 626 000 banore. Ne 1989 Shqiperia arriti te kishte nje dendesi popullsie rreth 11 banore per km² - pra shifra me larte ne Ballkan. Ne 1991 rritja e popullsise arriti ne 1.8%. Ne 1991 Shqiperia kishte nje shkalle lindshmerie 24/1000 ndersa shkalla e vdekshmerise ishte reduktuar nga 14/1000 ne 1950 ne 5/1000. Mosha mesatare e vdekjes midis dy gjinive ne vitin 1991 vijonte si me poshte: Per meshkujt shtatedhjete e dy vjec, ndersa per femrat shtatedhjete e nente vjec. Popullsia shqiptare renditej ndermjet popujve me te rinj te Europes, me moshe mesatare jo me shume se njezete e shtate vjec. Shqiperia ishte i vetmi vend ne Europe me me shume meshkuj sesa femra, perkatesisht ishte 1055:1000 ne 1970, shifra ishte aq e larte saqe meshkujt perbenin 51.5% te popullsise ne 1990. Ne kete shifer kishin ndikuar shume faktore p.sh. neglizhenca qe tregonte shoqeria ndaj gjinise femerore, akoma dhe ne rastet kur semureshin rende familja nuk u kushtonte vemendjen e duhur, por i shikonte si dicka e cila nuk kishte rendesi dhe zvendesohej lehte, duke i konsideruar meshkujt si me te “vlefshmit” e kombit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Driniiiii

avatar


MesazhTitulli: Re: POPULLSIA E SHQIPERISE   4/9/2009, 02:04

Matrix shkruajti:
Rritja mesatare vjetore e popullsise Shqiptare gjate periudhes 1960 - 1990 ishte 2.4%, ose perafersisht tre deri ne kater here me larte sesa ajo e shteteve te tjera Europiane. Ne rritjen e ndjeshme te popullsise ndikoi pozitivisht dhe qeveria e atehereshme. Sipas regjistrimeve te realizuara rezulton se ne Korrik 1991 Shqiperia kishte nje popullesi rreth 3. 335 000 banore, nje shifer pra mjaft e larte ne krahasim me dekadat e shkuara p.sh ne 1981 popullsia ishte 2. 761 000 banore ndersa ne 1960 vetem 1. 626 000 banore. Ne 1989 Shqiperia arriti te kishte nje dendesi popullsie rreth 11 banore per km² - pra shifra me larte ne Ballkan. Ne 1991 rritja e popullsise arriti ne 1.8%. Ne 1991 Shqiperia kishte nje shkalle lindshmerie 24/1000 ndersa shkalla e vdekshmerise ishte reduktuar nga 14/1000 ne 1950 ne 5/1000. Mosha mesatare e vdekjes midis dy gjinive ne vitin 1991 vijonte si me poshte: Per meshkujt shtatedhjete e dy vjec, ndersa per femrat shtatedhjete e nente vjec. Popullsia shqiptare renditej ndermjet popujve me te rinj te Europes, me moshe mesatare jo me shume se njezete e shtate vjec. Shqiperia ishte i vetmi vend ne Europe me me shume meshkuj sesa femra, perkatesisht ishte 1055:1000 ne 1970, shifra ishte aq e larte saqe meshkujt perbenin 51.5% te popullsise ne 1990. Ne kete shifer kishin ndikuar shume faktore p.sh. neglizhenca qe tregonte shoqeria ndaj gjinise femerore, akoma dhe ne rastet kur semureshin rende familja nuk u kushtonte vemendjen e duhur, por i shikonte si dicka e cila nuk kishte rendesi dhe zvendesohej lehte, duke i konsideruar meshkujt si me te “vlefshmit” e kombit.
cheers E trevat e tjera te Shqiperis etnike.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Agroni
luftetar
luftetar
avatar


MesazhTitulli: Re: POPULLSIA E SHQIPERISE   4/9/2009, 07:33

mjafton qe te jemi ne rritje, te behemi sa me shum, un mendoj se shteti duhet te paguaj o te lehtesojn mbajtjen e nje femije te vogjel pasi ka shum shpenzime ne menyr qe mos te jen o te shihen si penges per shqiptaret, qe te bejn sa me shum femij
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: POPULLSIA E SHQIPERISE   4/9/2009, 13:19

popullsia e shqiperise shquhet mer mesataren e moshes se re , ne evrope
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
SHPETIMI

avatar


MesazhTitulli: Re: POPULLSIA E SHQIPERISE   6/7/2009, 17:16

shteti duhet te hapi vende pune nje her pastaj njerzit do jen me te lirshem nga ana ekonomike tashi jan qe jan pa pun akoma dhe femij te bojn ku te shkojn pastaj te myten?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: POPULLSIA E SHQIPERISE   6/7/2009, 19:54

po vendet e punes nuk hapen ashtu kot mkot, duhet te bohen investime ne cdo fushe,, investime si per shembull ne bujqesi per fshataret, ne industri ,ne teknologji etj,, na duhen ide per te hap vende pune
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
SHPETIMI

avatar


MesazhTitulli: Re: POPULLSIA E SHQIPERISE   6/7/2009, 20:28

po normale qe nuk hapen kot me kot dhe politikanet prenej i votojm se gjoja kan mendime dhe do investojn nuk po i votojm se jan te bukur
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: POPULLSIA E SHQIPERISE   6/7/2009, 20:31

po ngaqe jan shume politikan dhe kan shume ide ,,,,,kto shume ide ngaterrohen me njona tjetren edhe nuk realizohen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
SHPETIMI

avatar


MesazhTitulli: Re: POPULLSIA E SHQIPERISE   6/7/2009, 20:35

ska te boj ajo perderisa u zjodh pershembull PD`ja ose PS`ja ai qe ka pushtetin ne dor bon komand per nje investim qe do te boj shteti nuk mund te hy partia tjeter te kundershtoj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: POPULLSIA E SHQIPERISE   6/7/2009, 20:45

po, por edhe pd ka shume deputet ose ps,,, kurse opozita vetem sa ngaterron palen tjeter,,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
SHPETIMI

avatar


MesazhTitulli: Re: POPULLSIA E SHQIPERISE   6/7/2009, 21:10

po qofse faji eshte se jan shum deputet le te heqin disa veta kurse sa per opoziten te thash ca do qe te thojn nuk prish pun se te thash ate qe zjodhi populli ai do boj komand kur ta marri ps`ja le te boj ca te det nuk mund te nderhy pastaj pd`ja
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: POPULLSIA E SHQIPERISE   6/7/2009, 21:24

nuk nderhyn ne menyre direkte opozita,por indirekte
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Agroni
luftetar
luftetar
avatar


MesazhTitulli: Re: POPULLSIA E SHQIPERISE   6/9/2009, 20:58

per mendimin tim nuk kan te bejn vendet e punes por leku, nese populli yn do vende pune pa sacrifica pra nje zhvillin pa u vrar duhet ti pershtatet klimes qe zoteron te bej biznes me shteteh e huaja dhe te jet pjesmarres ne aksjonet kolektive te shteteve europjane o ature te amerikes o shtete te tjer qe jan te zhvilluar ose ne zhvillim dhe sidomos te jet i zoti te shfrutezoj ato qe nuk jan akoma te zhvilluar si bejn te gjith shtetet e tjer, ne duhet te prollojm pastaj te blejm dhe jo qe ti shesim toka te huajve per dy lek qe mund te marrim sot, ne nuk duhet te kujtojm qe jemi 2 vet por jemi nje popull dhe nese organizohet cdo gje me vemendjen e duhur nuk esht larg dita qe behemi te pa varur cdo gje qendron se si i organizojm gjerat nese ne i organizojm siq duhet shteti yn do ket vende pune per te gjith por nuk besoj te mungojn vendet e punes por ne me duket se na mungon deshira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: POPULLSIA E SHQIPERISE   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
POPULLSIA E SHQIPERISE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: POLITIKA E BASHKIMIT KOMBETAR :: POLITIKE-
Kërce tek: