MIRESEVINI NE FORUMIN TONE,JENI TE LUTUR TE RREJISTROHENI NE FORUM DHE TE JIPNI MENDIMET DHE IDETE TUAJA PER KOMBIN TONE SHQIPTAR, FALEMINDERIT
ME RRESPEKT, ADMINISTRATORI 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Kërko
 


 Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 Agrikoltura...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agroni
luftetar
luftetar
avatar


MesazhTitulli: Agrikoltura...   4/3/2009, 18:29

Agrikultura është lëmi i cila merret me studimin e kulturave bujqësore si edhe kafshëve të zbutura me qellim ushqimin e njeriut. Mbjellja e prodhimi i bimëve bujqësore si edhe mbajtja e rritja e kafshëve te zbutura janë edhe dy drejtimet kryesore të bujqësisë. Vështruar nga ana ekonomike, në historinë e njerëzimit, bujqësia paraqitet si shkallë e zhvillimit pas futjes në përdorim të plugut, kosës dhe të kafshëve tërheqëse.

Degët e agrikulturës

1* Blegtoria - merret me mbajtjen dhe rritjen e kafshëve të zbutura (Blegtoria është dëgë shoqëruese e bujqësisë dhe zhvillimi i sajë ecë krahas zhvillimit të saj dhe ekonomisë në përgjithësi).

2* Bujqësia - merret me rritjen e bimëve (Bujqësia është veprimtari kryesore ekonomike. Ajo prodhon ushqim për ekzistencën e popullsisë së botës. Bujqësia merret me kultivimin e bimëve, të shtazëve shtëpiake dhe me prodhimtarinë e lëndëve me prejardhje bimore e shtazore. Degët kryesore në prodhimtarinë bujqësore janë:Blegtoria, lavërtaria, pemëtaria, vreshtaria, ndërsa drejtimet kryesore të blegtorisë janë: rritja e gjedheve, e kuajve, e derrave, e deleve dhe e shpezëve).

3* Bimët e arave

4* Kopshtaria (Kopshtaria është një nga lëmit e studimit të disa degëve aplikative. Degët kryesore të kopshtarisë janë perimtaria, pemëtaria dhe dega e prodhimit të bimëve zbukuruese. Në disa klasifikime futet edhe dega e prodhimit të fidanëve të pemëve si degë më vete).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: Agrikoltura...   4/27/2009, 13:52

jane shum pak te zhvilluar keto dege tek ne ,nuk ka ide nuk ka investime
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Agrikoltura...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: POLITIKA E BASHKIMIT KOMBETAR :: DISKUTIME-
Kërce tek: