MIRESEVINI NE FORUMIN TONE,JENI TE LUTUR TE RREJISTROHENI NE FORUM DHE TE JIPNI MENDIMET DHE IDETE TUAJA PER KOMBIN TONE SHQIPTAR, FALEMINDERIT
ME RRESPEKT, ADMINISTRATORI 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Kërko
 


 Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 SI JU DUKET CENTRALI BERTHAMOR SI ZGJIDHJE PER ZHVILLIM EKONOMIK?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: SI JU DUKET CENTRALI BERTHAMOR SI ZGJIDHJE PER ZHVILLIM EKONOMIK?   4/1/2009, 19:47

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: SI JU DUKET CENTRALI BERTHAMOR SI ZGJIDHJE PER ZHVILLIM EKONOMIK?   4/1/2009, 19:49

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: SI JU DUKET CENTRALI BERTHAMOR SI ZGJIDHJE PER ZHVILLIM EKONOMIK?   4/6/2009, 22:50

un mendoj qe eshte zgjidhje e mire per energjine por eshte zgjidhje e keqe per natyren dhe per shendetin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Agroni
luftetar
luftetar
avatar


MesazhTitulli: Re: SI JU DUKET CENTRALI BERTHAMOR SI ZGJIDHJE PER ZHVILLIM EKONOMIK?   4/7/2009, 03:07

nga cfar kam mesuar un per qentralet nuklear esht se ato prollojn lend rradjoaktive te cilat nuk treten ne natyr nukli ka nevoj vazhdimisht per ftofje dhe per puntoret qe punojn ne nje qentral te till rreziqet jan mjaft te nalt pasi jan vazhdimisht ne kontakt me lendet rradjoaktive dhe pavarsisht qe mbajn me shum se nje veshje brojtese trupi i tyre me kalimin e kohes rregjistron rritje rradjoaktiviteti dhe sa di kur mberrihet nje perqindje ai puntor shkon ne pensjon, problemet qe sjell rradjoaktiviteti jan te ndryshem si lindja e femijeve te keqformuar etj. nje hupje e vogel ne nje qentral nuklear esht ne grad ti sjelli vdekjen gjith puntorve te atij qentrali dhe atyre qe jan ne kontakt me to per mos te flasim per nje shperthim qe ka fuqi shkaterruese te mella, centrali berthamor ka shum shpenzime aq sa dhe rrezice, puna esht shum me e ngadalt se ne vendet normale pasi kan te bejn me skorjet nukleare dhe cdo puntor shoqerohet nga nje tjeter qe mban nje mates rradjoaktiviteti per te par hupje te mundeshme pasi as nuk shihet dhe as nuk ndihet pavarsisht se punojsit perdorin tuta plotesisht izoluese nje hupje o carje e tutes shkakton izolimin ne cast per ate person o seksjon te infektuar lendet rradjoaktive qe prollon nje qentral berthamor nuk treten pasi natyra nuk arrij te thith rradjoaktivitetin i cili esht demtues per naturen dhe njeriun pasi ku ka rradjoaktivitet nuk ka natyr dhe nuk ka as jet nje her qe nukli vuhet ne punim ka nevoj vazhdimisht per tu ftohur pasi nzetesija e ben te shperthej nje her qe nukli esht ne pun ai nuk ndalet me, e vetmja menyr esht shperthimi i qentralit pasi dhe bombat atomike behen nga keto qentrale qe prollojn korent dhe vdekje, kjo esht ajo qe di un pastaj dhe mund te gabohem por rreziqet qe mund te sjedhi nje qentral i till jan mjaft te mella
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: SI JU DUKET CENTRALI BERTHAMOR SI ZGJIDHJE PER ZHVILLIM EKONOMIK?   4/24/2009, 21:06

Qytetarët peticion kundër ndërtimit të centralit bërthamor
Pas posterave nëpër rrugë, qytetarët shkodranë kanë nisur të premten të firmosin një peticion kundër ndërtimit të centralit bërthamor.

Nisma për nënshkrimin e peticionit është marrë nga deputeti Gilman Bakalli.

Sipas burimeve, mësohet se shumë qytetarë janë bashkuar me këtë iniciativë dhe deri tani janë mbledhur më shumë se 300 firma.

Banorët shprehen se ndërtimi i një centrali të tillë është vrasje për qytetin dhe kërcënim serioz për jetën e tyre.

Kundër ndërtimit të centralit është shprehur publikisht edhe opozita. Partia Socialiste e ka konsideruar një gjë të tillë si dhuratë mirënjohjeje të Sali Berishës dhe të Jozefina Topallit për Shkodrën.

PS-ja ka deklaruar se nuk do të lejojë që një nismë e tillë të bëhet realitet, ashtu si ndodhi me Vlorën.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: SI JU DUKET CENTRALI BERTHAMOR SI ZGJIDHJE PER ZHVILLIM EKONOMIK?   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
SI JU DUKET CENTRALI BERTHAMOR SI ZGJIDHJE PER ZHVILLIM EKONOMIK?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: POLITIKA E BASHKIMIT KOMBETAR :: EKONOMI-
Kërce tek: