MIRESEVINI NE FORUMIN TONE,JENI TE LUTUR TE RREJISTROHENI NE FORUM DHE TE JIPNI MENDIMET DHE IDETE TUAJA PER KOMBIN TONE SHQIPTAR, FALEMINDERIT
ME RRESPEKT, ADMINISTRATORI 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Kërko
 


 Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 PO PANELEVE DIELLORE DHE TURBINAVE TE ERES??

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: PO PANELEVE DIELLORE DHE TURBINAVE TE ERES??   3/31/2009, 20:25

Edituar për herë të fundit nga Matrix në 3/31/2009, 20:30, edituar 2 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: PO PANELEVE DIELLORE DHE TURBINAVE TE ERES??   3/31/2009, 20:27

Si mendoni ,a ndihmon ne zhvillimin e ekonomise shfrytezimi i energjise se diellit apo te eres?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Agroni
luftetar
luftetar
avatar


MesazhTitulli: Re: PO PANELEVE DIELLORE DHE TURBINAVE TE ERES??   4/1/2009, 18:23

Matrix shkruajti:
Si mendoni ,a ndihmon ne zhvillimin e ekonomise shfrytezimi i energjise se diellit apo te eres?

sigurisht qe kjo esht nje zgjellje per enegjin elektrike shtetet e zhvilluara si amertika, gjermanija jan plot anglija i ka pozicjonuar madje dhe nedet keto jan burim i paster dhe sidomos qe ne shqiperi qe ka mjaft er keto sipas mendimit tim jan shum te cekura alternativa tjeter per energji elektrike esht blerja o centrali nuklear qe prollon skorje rradioaktive te cilat nuk treten ne natyr ka nevoj vazhdimisht per ftofje dhe shperthimi i qernobilit na meson rreziqet qe ka nje qentral i till kurse panelet djellore jan me shum per perdorime private njeri i vendos ato ne qati te shtepijes se vet dhe ato prollojn korent te paster, por e para esht zhgjillja me e cekur dhe e mir per ne shqiperi korent i paster dhe pa rreziqe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: PO PANELEVE DIELLORE DHE TURBINAVE TE ERES??   4/2/2009, 21:47

fuqine e pergjithshme te elektricitetit me te madhe ne bashkimin evropjan (matur ne megawat MW)
e ka gjermania :
gjermania-18428 MW ne vit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Agroni
luftetar
luftetar
avatar


MesazhTitulli: Re: PO PANELEVE DIELLORE DHE TURBINAVE TE ERES??   4/2/2009, 22:02

Matrix shkruajti:
fuqine e pergjithshme te elektricitetit me te madhe ne bashkimin evropjan (matur ne megawat MW)
e ka gjermania :
gjermania-18428 MW ne vit

sa i shkon cmimi i turbinave te eres???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: PO PANELEVE DIELLORE DHE TURBINAVE TE ERES??   4/2/2009, 22:24atehere cmimi i nje impianti varet nga vendi ku do te instalohet :
nje impiant me fuqi me te madhe se 600 kw kushton 1500 deri 2000 E/kw

nje central prej 10MW kushton nga 15 deri 20 milion euro

nje central prej 4-5 MW kushton 1.2 -1.5 milion euro
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: PO PANELEVE DIELLORE DHE TURBINAVE TE ERES??   4/2/2009, 22:35

Energjia eolike, minieolike e microeolike

Jane impiante te vogla te energjise se eres qe mund te perdoren per shtepite,fshatrat,plazhe etj
Cmimi i tyre eshte pak me i madh ,shkon rreth 1500-3000 € per kW kjo sepse ky lloj impianti eshte me pak i zhvilluar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: PO PANELEVE DIELLORE DHE TURBINAVE TE ERES??   4/2/2009, 22:38

Turbina me ere "Savonius"

eshte turbina me e thjeshte e perdorur i shpikur nga inxhinjeri finlandez Sigurd J Savonius ne 1922

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: PO PANELEVE DIELLORE DHE TURBINAVE TE ERES??   4/2/2009, 22:44

Eolike off-shore

Jane ato impiante qe instalohen prej disa miljesh nga bregu i detit ku ka me shume korrent.

Ne Havsui ne Norvegji do te lindi impianti me i madh ne bote qe do te prodhoje 1.5 gigawat .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: PO PANELEVE DIELLORE DHE TURBINAVE TE ERES??   4/2/2009, 22:52

Beatrice : Off-shore 5M Wind Turbine Premier

Instaluar ne Skoci dhe kushton 41 milion euro
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: PO PANELEVE DIELLORE DHE TURBINAVE TE ERES??   4/2/2009, 23:17

Energjia e Diellit
Jane 3 menyrat per te shfrytezuar energjine e pambarueshme te diellit
-panele diellore termike ,qe shfrytezojne driten e diellit per te ngrohur nje lloj lengu ne panel
-panel diellor i perqendruar qe shfrytezon nje sere pasqyrash ne linje per te ngrohur nje tub ku perqendrohet energjia
-paneli fotovoltaik

panel termik
panel diellor i perqendruar

panel fotovoltaik
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Matrix
oficer
oficer
avatar


MesazhTitulli: Re: PO PANELEVE DIELLORE DHE TURBINAVE TE ERES??   5/1/2009, 20:56

zgjidhje shume e mire do te ishte per fshatrat malor apo ato fushor kurse energjine e hidrocentraleve ta perdorim per qytetet e medha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PO PANELEVE DIELLORE DHE TURBINAVE TE ERES??   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
PO PANELEVE DIELLORE DHE TURBINAVE TE ERES??
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: POLITIKA E BASHKIMIT KOMBETAR :: EKONOMI-
Kërce tek: